Wady postawy ciała zauważalne są już zarówno u małych dzieci, jak i starszych osób, mogą być wrodzone lub nabyte. Złe nawyki, siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej może zmieniać fizjologiczną postać układu kostno-mięśniowego oraz sprzyjać powstawaniu i pogłębianiu wady postawy.
Przodopochylenie miednicy / hiperlordoza
Znaczne wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i pochylenie miednicy do przodu sprawia, ze pośladki odstają do tylu, a brzuch wypięty jest w przód – słynny obraz „kaczuszki”.
Mięśnie skrócone, wymagające rozciągnięcia: zginacze bioder: m. czworogłowe ud, prostowniki grzbietu – to za ich przyczyną często doskwierają dolegliwości bólowe w dolnym odcinku pleców. Podczas chodzenia, stania, dobrze byłoby kontrolować postawę, spinać pośladek i brzuch, podwijać miednice. W leżeniu na plecach uważać, aby przestrzeń miedzy tułowiem, a podłożem nie była zbyt duża, a nawet lekko dociskać plecy do podłoża.
Ćwiczenia rozciągające: leżąc przyciągnięcie kolan do klatki piersiowej, rozciąganie kanapkowe przy drabinkach, przysiad wykroczny. Można również siegnąć po roller.
W tym przypadku mięśnie wymagające wzmocnienia to: mięśnie pośladkowe, kulszowo –goleniowe oraz brzucha. Świetnie sprawdzą się ćwiczenia takie jak plank, hip thrusty, uginanie kolan leżąc na brzuchu (legs curl)
PAMIĘTAJ! ZAWSZE ZACZYNAJ OD ROZCIĄGNIĘCIA MIĘŚNI PRZYKURCZONYCH
Tyłopochylenie miednicy / plecy płaskie
Najczęściej występuje u osób spędzających większą część dnia w pozycji siedzącej, przygarbionej.
Wada postawy charakteryzująca się skróceniem i zbytnim napięciem mięśni kulszowo- goleniowych, brzucha oraz pośladków. Właśnie te mięśnie należałoby porozciągać w celu korekcji, można również użyć rollera lub piłeczki. Natomiast wzmocnienia wymagają zginacze bioder, mięśnie czworogłowe oraz odcinek lędźwiowy.
Więc jakie ćwiczenia?
Rozciągnięcie tylnej strony ud i pośladków można wykonać nawet podczas codziennych czynności np. myjąc zęby stajemy na prostych nogach, nie garbiąc przy tym pleców, pochylamy się w przód (można oprzeć się o umywalkę, jeżeli jest taka możliwość), leżąc na plecach podnosimy prostą nogę do góry i opieramy o ścianę/bramę (druga noga zostaje prosta na ziemi). Wznosy nóg wisząc będą dobrym wyborem, prostowanie kolan z gumą /na maszynie, back extension – wznosy tułowia
Plecy okrągłe / hiperkifoza
Hiperkifoza charakteryzuje się powiększoną krzywizną kręgosłupa w odcinku piersiowym. Klatka piersiowa jest zapadnięta, barki wysunięte w przód, a górna część pleców zaokrąglona, co nadaje postawie obraz „garba”. Kifozę jako wadę postawy można skorygować rozciągając przykurczone mięśnie piersiowe: większy i mniejszy, mięsień prosty brzucha, zębaty przedni, skośne brzucha oraz naramienne. Wykorzystać do tego można gumy lub drążek – przenosząc z przodu ciała nad głową, kończąc ruch na tylnej stronie ciała. To samo ćwiczenie można robić po skosie. Inne ćwiczenia rozciągające to m.in. opieramy dłoniową część ręki o ścianę/ futrynę/ drabinki, a ciało skręcamy w przeciwnym kierunku, podobne ćwiczenie można wykonać w leżeniu. Będąc na siłowni lub mając do dyspozycji ławkę dobrze jest wykorzystać pozycje rozpiętek końcowej fazy ekscentrycznej nawet z niewielkim ciężarem.
Wzmocnienia wymagają mięśnie pleców: najszerszy grzbietu, czworoboczny, prostownik grzbietu w odcinku piersiowym.
Ćwiczenia można wykonywać w domu, jak i na siłowni: trap Y, trap T, trap W, Bird dog samymi rękami, wznosy nóg i klaki piersiowej leżąc na brzuchu (superman), wiosłowanie na ściągniętych łopatkach, facepull z zatrzymaniem.
Protrakcja głowy / głowa wysunięta w przód
Protrakcja odcinka szyjnego, nazywana również „żółwią szyją” polega na wysunięciu głowy do przodu przed klatkę piersiową i linie barków. Takie ustawienie może prowadzić do przeciążeń mięśniowych i dolegliwości bólowych. Najczęstszą przyczyną jest długie patrzenie w dół np. czytając książkę, patrząc w telefon lub pracując przed laptopem, a nawet nieprawidłowa pozycja podczas jazdy samochodem, czy tez snu.
Chcąc skorygować omawianą dysproporcje pomiędzy osłabionymi prostownikami odcinka szyjnego kręgosłupa, a zginaczami tego odcinka należałoby wykonywać odwrotnie do protrakcji – retrakcje głowy leżąc na brzuchu lub stojąc, aby bardziej wzmocnić osłabione mięśnie z tyłu szyi można cofać głowę w tył (robiąc „drugą brodę”) z taśmą pod uszami przywiązaną np. do drabinek.
Kolor czerwony – obszary wymagające rozciągnięcia
Kolor niebieski – obszary wymagające wzmocnienia
Korekcja wad postawy treningiem EMS
Trening EMS z wykorzystaniem impulsów elektrycznych to dodatkowy bodziec dla mięśni, wzmacnia skurcze mięśni, dlatego ich praca jest jeszcze bardziej efektywna, a przy tym bezpieczna, gdyż nie są dźwigane dodatkowo duże kilogramy, więc więzadła, układ kostno stawowy nie są obciążane. Trening przy użyciu elektrostymulacji działa na mięśnie głębokie, co prowadzi do wzmocnienia sylwetki, a także wzmocnienia mięśni pleców, które są osłabione. Dodatkowo natężenie prądu możemy dostosować do konkretnego celu i obszaru ciała, zwiększyć pracę jednej partii, a zmniejszyć innej, pozwala to na skorygowanie niechcianych dysproporcji i uzyskaniu równowagi mięśniowej.
Justyna Zdanowicz