Cellulit, to problem większości kobiet i młodych dziewczyn, który stanowi spory kompleks. Według niektórych źródeł szacuje się, że problem ten stanowi 85% kobiet powyżej 20 roku życia. Jednak coraz częściej, zaczyna również występować u mężczyzn. Najczęstsze miejsca występowania cellulitu to: uda, pośladki, brzuch oraz ramiona. Co istotne zjawisko występowania cellulitu może dotyczyć osób z nadwagą oraz osób szczupłych.
CELLULIT, CO TO TAKIEGO
Cellulit, to nierównomierne zgrubienia na skórze, zjawisko tzw. skórki pomarańczowej, pojawiające się w miejscach o największym nagromadzeniu tkanki tłuszczowej. Charakteryzuje się występowaniem guzków, grudek, obrzęków i zwłóknień w tkance tłuszczowej. Wyróżniamy dwa rodzaje cellulitu:
-
- cellulit wodny, nazywany twardym
-
- cellulit tłuszczowy, określany jako miękki.
Cellulit tłuszczowy częściej występuje u osób o niskim poziomie aktywności fizycznej. W porównaniu do wodnego zwykle zajmuje duże powierzchnie, a tkanka jest luźna i pofałdowana. W przeciwieństwie do miękkiego cellulit wodny jest twardy i zbity, czasem trudno odróżnić go od tkanki mięśniowej.
CO POWODUJE POWSTANIE CELLULITU
Przyczyn powstawania cellulitu jest wiele. Wśród nich można wyróżnić czynniki genetyczne, płeć, rozkład tkanki tłuszczowej, a także zaburzenia gospodarki hormonalnej. Wyróżniamy również zewnętrzne czynniki powstawania cellulitu, do których należy styl i higiena naszego życia, np: sposób odżywiania – niezbilansowana dieta bogata w tłuszcze trans, węglowodany i sól, siedzący tryb życia, pozbawiony aktywności fizycznej noszenie obcisłych i nie właściwych ubrań oraz butów na wysokim obcasie.
DIETA A CELLULIT
Na niektóre z tych czynników mamy wpływ, zmieniając swoje nawyki i przyzwyczajenia, wprowadzając do naszej codzienności aktywność fizyczną oraz zbilansowaną i zdrową dietę. Przez zbilansowaną i zdrową dietę, rozumiemy, wyeliminowanie produktów przetworzonych, bogatych w cukier, sód oraz tłuszcze trans, które negatywnie wpływają na Nasze zdrowie, samopoczucie oraz wygląd skóry. Są też częstą przyczyną powstawania zaburzeń metabolicznych, które w konsekwencji wpływają na pojawienie się pomarańczowej skórki, która nie tylko nie wygląda estetycznie, ale także powoduje utratę napięcia skóry.
Zbilansowana dieta nie tylko jest ważna dla zachowania dobrego zdrowia, ale to także skuteczna profilaktyka w walce z cellulitem oraz z zachowaniem zdrowego wyglądu skóry. Należy również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu.

CELLULIT A TRENING EMS
Ruch to zdrowie, nie tylko dla zachowania proporcjonalnej sylwetki, sprawności, ale także dla utrzymania jędrnego ciała. Ruch pobudza układ limfatyczny do pracy, co przyspiesza jego „utylizację”. Jednym z lepszych sposobów na pozbycie się cellulitu, przy jednoczesnym uelastycznieniu skóry i podniesieniu pośladków, jest elektrostymulacja mięśni, czyli inaczej trening EMS. W czasie takiego treningu, nie tylko ćwiczysz, spalasz dużą ilość kalorii, ale również dzięki impulsowi działasz na tkankę tłuszczową, rozbijając ją. Dodatkowo trening za pomocą elektrostymulacji powoduje lepsze ukrwienie tkanki łącznej, czego efektem jest poprawa jędrności skóry i jej napięcie. EMS poprawia również krążenie krwi, co przyczynia się do lepszego wyglądu skóry. Dzięki temu, że trening EMS jest tak intensywny, a impulsy elektryczne działają bezpośrednio na mięśnie, pozytywnie wpływa to na przyspieszenie metabolizmu i na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Efektem tego jest gładkie i jędrne ciało, pozbawione cellulitu.
Koniecznie spróbuj treningu personalnego EMS!
Źródło:
1. Załęska-Żyłka I. Cellulit jako problem medyczny. Probl Hig Epidemiol 2008, 89(4): 487-491
2. „Więcej ruchu! Relaks i zero stresu. Skąd się bierze cellulit?”

Cześć jestem Justyna i jestem właścicielem studia i trenerem personalnym od 2014 roku, specjalizującym się w treningu EMS, siłowym, kulturystycznym i funkcjonalnymi zdrowotnym. Moja pasja do sportu i zdrowego stylu życia, wsparta osobistym doświadczeniem z cukrzycą typu 1, pozwala mi skutecznie pomagać podopiecznym w osiąganiu ich celów.